Stará auta do šrotu za každou cenu

0 Comments

Když se rozhlédnete okolo sebe, uvidíte nepochybně desítky a desítky aut, které jsou obsazeny různým počtem cestujících. Je to dáno několika faktory, a to zejména tím, že

  • Cestování autem je snazší a pohodlnější
  • Ušetříte spoustu času
  • Máte vyšší komfort
  • Odvezete hromadu zavazadel
  • Máte ho při ruce kdykoliv potřebujete

starší passat

Provoz auta má i své nevýhody. Musíte ho dávat do servisu, aby bylo provozuschopné, musíte dbát na technickou kontrolu a starat se o pohonné hmoty. I tak ale ceny za paliva a servis vyvažují to, že můžete jet kamkoliv a kdykoliv. Mnoho vesnic a dokonce ani měst nemá dostatek spojů veřejné dopravy, a proto je tolik lidí odkázaných na auto. Ne každý chce po práci hodinu čekat na autobus nebo vlak…

Když se podíváte pozorně, všimnete si jedné věci, a to té, že většina aut je poměrně stará. Někteří lidé nechtějí utrácet za nové auto, když to staré pořád dobře slouží, ale většina lidí na nové auto zkrátka a dobře nemá peníze. S dnešními cenami za základní lidské potřeby, jako je bydlení, energie a jídlo, prostě nemá peníze nazbyt, a auto není věc, která by stála pár korun. Dnes stojí obyčejná škodovka klidně čtvrt milionu a výše, což našetří vážně málokdo.

nový mercedes

Mnoho výrobců, prodejců ale hlavně politiků neustále řeší, jak lidi donutit, aby si kupovali nová auta. Na jedné straně neustále posloucháme řeči o ekologii, zakazujeme si plastová brčka, přikazujeme si jezdit na elektřinu, řešíme emise z každé hlouposti, ale na straně druhé se nutíme zbavovat starých aut, která ještě dobře slouží. Jak ekologické bude, když se všichni najednou zbaví starých aut a koupíme si nová, která leckdy nevydrží v provozu tolik let, jako jejich starší předchůdci?

Čím budou jezdit ti, kteří na nové auto mít nebudou? Budeme platit další poplatky za to, že nemáme peníze na lepší a nové výrobky? Necháme si takové hlouposti diktovat od lidí, kteří jsou živí z našich peněz?