Vaření v tlakovém hrnci je úsporné a zdravější

0 Comments

Usnadnit a urychlit proces vaření už toužili lidé před staletími. Tlakový hrnec byl vynalezen již v 17. století, Francouz Denis Papin byl prvním člověkem, který vaření v tlakovém hrnci praktikoval. Hrnec pochopitelně nebyl vyroben pomocí moderních technologií, byl velice primitivní, přesto účinný.
Tlak vodní páry v principu urychlí vaření až několikanásobně. Při dnešních rostoucích cenách energií je pořízení tlakového hrnce více než vhodné. Potraviny uvařené v papiňáku jsou také díky kratší době vaření obohaceny o větší množství potřebných živin. 
tlakový hrnec

Nebezpečí výbuchu? Zapomeňte!

Zejména starší generace se obává nebezpečí výbuchu tlakové nádoby a papiňák do jejich kuchyně prý vůbec nepatří. To je však neopodstatněné, jestliže budeme dodržovat základní principy bezpečného vaření. Měli bychom vždy u tlakového hrnce kontrolovat stav pryžového těsnění, zda není zpuchřelé a zda doléhá po celém obvodu styčné plochy mezi hrncem a poklicí. Mechanicky poškozené, naříznuté, nebo zmačkané těsnění nahraďte novým. Dbejte na to, aby otvor pro únik páry nebyl ucpaný nečistotami. Poklici tlakového hrnce se vyplatí umývat vždy ihned po použití, kdy na ní nejsou zaschlé zbytky potravin.
masové závitky

Mnohonásobná úspora času a energií, vezměte do ruky kalkulačku a počítejte

Hrnec naplňte pouze do dvou třetin, aby v něm byl dostatek prostoru pro stlačený vzduch. Víko hrnce musí dobře dosednout, dnešní papiňáky mívají několik zabezpečovacích prvků a před prvním použitím nového výrobku si vždy pečlivě prostudujte návod k obsluze.
Samotné vaření probíhá již téměř bez naší účasti, většinou postačí až čtvrtina doby, po kterou bychom vařili pokrm v otevřeném hrnci. Kuřecí maso je dostatečně měkké za 15 minut, tuhé hovězí přední zvládne papiňák za 25 minut. Fazole (pozor, nesolit) stačí po jejich namáčení na 12 hodin (běžný postup) povařit 15 minut, zatímco v normálním hrnci byste je vařili zhruba dvě hodiny.
vaření ve dvou
Tlakový hrnec nejprve po uzavření musíme „natlakovat“, tzn. na maximální hodnotu hořáku, kdy po několika minutách začne z hrnce unikat pára. Ihned poté hrnec odstavíme na nejmenší hořák a na nejmírnějším plameni (u plynu), nebo na elektrické plotýnce na nejmenší intenzitu vaříme výše uvedenou dobu. Poté buď páru vypustíme tlakovým ventilem, nebo můžeme hrnec nechat bez povšimnutí a pokrm v něm nechat „dojít“ ještě asi 15 – 25 minut, kdy se tlak sníží na minimum a hrnec se dá otevřít i bez vypouštění páry.