Ženská móda v minulém století

0 Comments

Historie odívání je opravdu pestrá. A nejinak tomu bylo ve 20. Století, kdy na území Evropy proběhly dvě světové války, probíhala studená válka, zároveň byla Evropa rozdělena na západní a východní blok. Všechny tyto historické skutečnosti ovlivnily i módní život.
Před první světovou válkou se nosily především rovné korzety a dlouhé sukně, které se u kotníků zužovaly. Tyto šaty nebyly moc pohodlné a omezovaly pohyb žen – nemohly udělat pořádný krok. Spodničky se již nenosily a začalo se pomalu ale jistě odhalovat. Třeba krk. Po první světové válce se odívání značně proměnilo. Sukně se zkracovaly a zkracovaly, až skončily těsně nad koleny, pas se snížil a v módě byly třeba šaty na ramínka či s velice krátkými rukávy.květinové boty Objevilo se i speciální sportovní oblečení, které většinou tvořily šortky a košilka sešité do jakéhosi overalu, který byl ještě přepásaný páskem.
Spolu s hospodářskou krizí se objevila i krize v odívání. Krátké sukně i rukávy byly opět prodlužovány a moderní se staly především úzké rukávy, které zdůrazňovaly siluetu. Druhá světová válka opět vnesla do módy novou vlnu a to především oblečení inspirované uniformami. Hranatá ramena, úzké sukně po kolena…
Po druhé světové válce nastala v módě opravdu revoluce. Móda se měnila každý rok a často se inspirovala slavnými osobnostmi. pin up stylTřeba v padesátých letech byly v módě vzorované oděvy a móda byla celkově hodně výrazná. Opět se nosily spodničky a zdůrazňovaly tak šířku sukní v kontrastu s úzkým pasem. Móda 70. let girltime byla z velké části ovlivněna válkou ve Vietnamu. Svět módy inspiruje hudba a filmy. V oblibě jsou korále, čelenky, náramky, květinové vzory a sluneční brýle.
I dnes se móda mění velice rychle a spousta z nás tomu přizpůsobuje i svůj šatník, mnohdy je však lepší mít k dispozici pár základních kousků, které jsou in prostě vždy!