Dětský pokoj na míru jeho obyvateli

0 Comments

Zatímco návrhy ostatních místností v domě realizujeme především sobě, a svým potřebám na míru, je návrh dětského pokoje poněkud oříšek. Ve hře je totiž až příliš faktorů, na které je nutno brát ohled. Počínaje věkem a zálibami dítěte, přes jeho schopnosti, prostorové možnosti, až po univerzálnost. Na co se tedy soustředit?

plyšový medvídek

Věková kategorie

Při navrhování dětského pokoje je potřeba myslet především na to, kdo jej bude obývat, a jak dlouho má konečný výsledek vydržet. Bude pokoj navržen tak, aby byl ideální pro dítě v jisté věkové kategorii, a s tím, že jej později změníte, či chcete spíš pokoj, který poroste spolu s dítětem? Pokud máte čas, možnosti, ale i finance na to, abyste pokoj pravidelně po pár letech měnili, jde o ideální volbu, kdy vždy zařídíte pokoj přímo pro momentální potřeby dítěte. V případě, že však toužíte po něčem, co vydrží delší dobu, musíte hledat prvky, které vám to umožní. Namísto dětské postele se zábranou tak koupíte rovnou větší postel, ke které lze zábranu dočasně přidat, a později ji pohodlně odmontovat. Psací stůl by pak měl být rovněž rostoucí, a jeho design by měl být neutrální, jelikož se zájmy a záliby dítěte budou spolu s věkem často měnit. Šatní skříň by měla být volena tak, aby se v ní dítě dobře orientovalo, a bylo schopné si sem věci ukládat i bez cizí pomoci.

dětský pokoj

Styl

Jiný styl pokoje zvolíte pro dívku, jiný pro chlapce. Rovněž pak budete dbát na momentální zájmy dítěte, a jeho oblíbené barvy, které nakombinujete tak, aby výsledek vypadal dobře. Pokud však nemáte oko na design, nesmutněte, a požádejte o pomoc profesionály. Myslete vždy na to, že váš návrh dětského pokoje není konečný, jelikož samo dítě si jej pak dotvoří tak, aby odpovídalo jeho osobnosti.

Bezpečnost

Design a funkčnost však nestačí, protože děti jsou zvídavé, a také mnohdy energické. Je tedy potřeba myslet na jejich bezpečnost, a zařídit pokoj tak, aby se jim nemohlo nic stát. Veškerý nábytek by tedy měl být důkladně připevněn ke stěnám, aby se zamezilo nebezpečí, že jej dítě strhne na sebe. U menších dětí je pak potřeba eliminovat ostré hrany, a tvrdé povrchy.