Státní nebo soukromá školka

0 Comments

Rodiče v současnosti stále častěji řeší dilema, zda své dítko umístí do státní nebo soukromé školky. Pokud se bavíme o menších dětech, 2 roky a méně, ty umísťujeme většinou do soukromých jesliček. Pro tuto možnost se rozhodují většinou rodiče kvůli kariéře nebo pak tzv. rodičové samoživitelé, kteří nemají jinou možnost. Pak se ale dítě dostane do věku, kdy mu může být školka přínosem, kdy se pro něj stane vzdělávacím zařízením a kde poprvé okusí kouzlo třídního kolektivu. Obvykle tomu bývá ve 3 letech, někdy o trochu dříve, někdy o trochu déle.
tři písmena
Tady už je na rodičích, pro jakou školku se rozhodnou. Jsme v době, kdy se většina rodičů zajímá o to, jakou školku bude jejích potomek navštěvovat a už dávno nerozhoduje jen faktor nejbližšího školního zařízení. Rodiče navštěvují dny otevřených dveří, seznamují se s řediteli/ředitelkami, navazují kontakty s učiteli nebo dalšími rodiči, sledují vybavení škole, možnost kroužků a volnočasových aktivit.
 

Jaké benefity nám může soukromá školka nabídnout?

 
U soukromých školek si můžeme vybrat i orientaci dané školky, jmenujme např.:
·         lesní školky
·         jazykové školky
·         montessori školky
·         waldorfské školky, aj.
Dále pro nás může být stěžejní počet dětí ve třídě, kdy v soukromých zařízeních je podstatně méně dětí na jednu učitelku než v těch státních. Pro mnohé rodiče je také důležitý individuálnější přístup učitelů a vychovatelů. Soukromé školky nám nabízejí útěk ze stereotypů a zajetých vzorců.
pět panáčků

Jaké mínusy sebou může soukromá školka přinést?

 
Soukromé školky nepřijmou naše dítě zadarmo a ceny se vůbec nepodobají cenám státních školek, počítejte s mnohem vyšší částkou jak za školkovné, tak za stravné. Pro mnoho dětí nemusí být tyto jiné koncepty vyhovující a nezvládnou se jim přizpůsobit. Na to nám navazuje i adaptace při vstupu do 1. třídy ZŠ. Děti ze soukromých školek jsou zvyklé na trochu jiné přístupy, a pokud pak pokračují na státní ZŠ, mohou mít problémy s postupy a přístupy, které tam na ně čekají.
Rodiče si musejí sami rozhodnout, jaké jsou jejich priority a přání při výběru školky. Je ale pozitivní, že rodiče nad tímto rozhodnutím doopravdy přemýšlí a nerozhodují se jen na základě lokality dané školky.