Prát a sušit, nebo prát, a poté sušit?

0 Comments

Bohatí lidé si s tímto nemusejí dělat starosti. O jejich prádlo se postará hospodyně, a to buď to tak, že jej odnese do čistírny, nebo sama vypere. My ostatní si však musíme prát sami, a proto se mnohdy rozhodujeme, zda je dobré sušit prádlo na klasickém sušáku, nebo v sušičce. Jak to tedy je?

žena v prádelně

Sušák na prádlo

Sušák na prádlo může mít spoustu podob. Možná si ještě vzpomínáte na ten klasický železný sušák, který byl na každém sídlišti, a za pomoci šňůr a kolíčků na prádlo si na něm mohl své oblečení osušit každý. Nebylo to však zcela bezpečné, protože čas od času některý kousek záhadně zmizel, a nikdo rozhodně neměl čas prosedět půl dne u sušáku, aby oděvy hlídal. Nyní lidé suší různými způsoby. V bytech se obvykle suší na balkoně, a to za pomoci několika šňůr, či na klasickém kovovém skládacím sušáku, který lze po použití ihned schovat, aby nezabíral místo, a v zimě jej použít třeba v obývacím pokoji. Obyvatelé rodinných domů pak suší prádlo na zahradě, kde mají již nachystaný stabilnější sušák na prádlo, či mají v domě místnost zvanou prádelna, kde lze prádlo rozvěsit. Sušení na sluníčku je nekompromisně nejlepší volbou, jelikož je prádlo po tomto druhu sušení krásně provoněné, a příjemně svěží. Při sušení uvnitř se pak může v místnosti srážet vlhkost, která zadělá na plíseň.

prádlo na šňůře

Sušička

Pokrok však nelze zastavit, a tak je čím dál častějším druhem sušení strojové. Sušička na prádlo je skvělý vynález, který usnadní práci s věšením prádla. Její nevýhodou je, že po vytažení prádlo rozhodně nevoní tak, jako byste jej sušili na sluníčku. Samozřejmě můžete použít více aviváže při praní, či si pořídit ubrousky či kuličky do sušičky, jejichž úkolem je prádlo provonět, zatím to však stále není ono. Otázkou pak zůstává, zda zvolit sušičku zakomponovanou v pračce, tedy 2v1, nebo samostatnou. Co se týče sušičky s pračkou dohromady, rozhodně je to levnější volba, a také ušetříte spoustu místa. Tento systém však není úplně vychytaný, a tak se častěji kazí, čímž přijdete po dobu oprav, nebo reklamace nejen o sušičku, ale i pračku. Proto většinou lidé volí sušičku s pračkou odděleně, a když se jeden z přístrojů rozbije, stále vám zůstává ten druhý.