Jak sestavit počítač

0 Comments

Sestavit si vlastní PC, nemusí být tak složité, jak se muže na první pohled zdát. Obzvláště, pokud znáte i pár užitečných rad a typů, jak si práci ulehčit. Pokud si ale na jeho stavbu i tak sami netroufnete, na internetu je k sehnání několik firem, které to udělají za vás.Elektrické kabely.jpg
Vybavení
                Určitě se neobejdete bez šroubováku, kleští a jiného základního nářadí.  Dále je nezbytné mít při ruce chlazení na motor (nebo procesor), základní desku – ta hraje důležitou roli, jelikož propojuje všechny komponenty v počítači – , operační paměť, SSD disky, grafickou kartu, PC skříň a zdroj napájení.
                Jak jednotlivé součástky vybrat?  Je velmi důležité promyslet si, jaké procesory a grafické karty budete kombinovat, jelikož jednotlivé karty s procesory nemusí pracovat tak, jak si přejete.       Stavba vašeho prvního počítače vám klidně zabere i několik hodin.
Stavba
                Jako první se zaměřte na procesor, bez kterého se nedají zpracovat data uložená v paměti a zobrazovat výsledky. Procesor tedy vložte do patice k tomu určené (patice – nachází se na základní desce a je určena pro připojení procesorů). Následně napojte všechny operační paměti.
                Teď zapojíme operační paměti. Její instalace se může lišit, dle typu základní desky, především počtem paměťových slohů. Každopádně u všech desek je potřeba zapojit minimálně dva slohy. Ke každé desce je manuál, kde máte napsáno, kolik konkrétně vaše slohů potřebuje. V manuálu by měl být taktéž popsán správný postup instalace paměťového modulu do DIMM slohu. Při zandávání modulu může být někdy zapotřebí i jemná síla, aby se dovřela západka.
                Instalace chladiče. Nyní nás čeká instalace chladiče na procesor. Jako u základní desky, tak i u chladiče budete mít návod, dle kterého budete postupovat. U procesoru Until šesté a sedmé generace si dejte bacha na rovnoměrné utahování. Šrouby utahujte nejlépe klíčem a hlavně s citem a pomalu, tyto procesory jsou totiž velmi křehké a dají se velmi snadno poškodit.
                Montáž grafické karty. Většina moderních grafických karet je trochu těžších, tedy je potřeba při instalaci ji něčím podepřít. Ve většině případů se používá PCI – E 16x slot, to je ten u patice s procesorem. Při sebemenší nejasnosti u instalace se raději podívejte do návodu desky.
                HDD a SSD karty. Oba dva disky zapojte do SATA konektorů. Možné je zapojit i optickou mechaniku zapojit na stejný způsob.
                Připojení k základní desce napájecí zdroj. Po tomto kroku zjistíte, zda postupujete správně. Po zapojení se vám rozsvítí LED na spodu desky. Desky mohou používat více typů EPS např. 4PIN, 8+4 nebo také 2×8 16PIN.
 Domácí sestavování.jpg
 
První spuštění
                Pokud na desce není „Start“ nebo „power“, je zapotřebí propojit PWRSW a deska se zapne (je k tomu zapotřebí šroubovák). Pokud vám naběhne možnost se dostat do UEFI, pravděpodobně je vše tak, jak má být. V této fázi si už můžete nainstalovat operační systém, záleží na vás.
                Instalace desky. Nyní nás čeká už jen odpojení zdroje, SSD disk s grafikou kartou a můžeme začít s instalací základní desky do sítě. Pokud to je možné, můžete nechat namontovaný i chladič.
                První krok je, nainstalovat tzv. I/O shield, ten najdete mezi příslušenstvím v balení. Následně základní desku vložte tak, že zadní část s konektory zandáte do shieldu. Pečlivě zašroubujte všechny šroubky, tím desku přichytíte.
                Po instalaci desky zapojte zbytek konektorů a kabel pro propojení se skříní. Každá deska má trochu jiné rozložení konektorů, proto postupuje dle návodu k ní.
Instalace periferií. Nyní můžete připojit obě bočnice spět ke skříni, Poté do zdroje zandejte napájecí kabel a do I/O s konektory od klávesnice a myši zapojte LAN kabel. Pokud nemáte dedikovanou grafickou kartu, připojte do shieldu kabel od monitoru do příslušného konektoru.
Nyní máme počítač sestaven. Teď stačí jen nainstalovat windows 10 a je vše hotovo.